באזזנט

תמונה – ארכיון ערוץ 13

הסיפור המלא

נחשף: הסיפור המלא על אושרת קוטלר והמסעדה בברלין

לאחר שהסעירה את קהילת מתנגדי החיסונים בחוויה מטלטלת ואנטישמית שחוותה בברלין שם היא נופשת, רונית ורד חושפת את הסיפור המלא על מגישת הטלוויזיה לשעבר אושרת קוטלר והמהומה במסעדה היהודית בגרמניה.

הפוסט המלא

"את מכירה מגישת חדשות בשם אושרת קוטלר?", כתבה לי אתמול בלילה לורן קרטובילה, אופה ובעלים של Fine Bagles בברלין, מאפייה ובית-קפה השוכנים בחנות ספרים. את קרטובילה פגשתי לפני שנתיים בברלין בכנס שהוקדש למסורות המזון של חגי האורות בדתות השונות. השבתי שאני מכירה את שמה של קוטלר, שאלתי מה קרה ואז הגיעה התשובה הבאה: "היא הגיעה לחנות, והפכה נסערת שהתנצלנו ואמרנו שעל פי התקנות היא לא תוכל לשבת במקום בלי תעודת חיסון. זה החוק. היא התחילה לצעוק על האופן בו 'אתם' עוברים שטיפת מוח ומפלים שוב אנשים, וכששאלתי אותה מי זה 'אתם' היא אמרה 'הגרמנים'. היא לא השתמשה במילה אנטישמיות, אבל היה ברור שהיא מדברת על יהודים-גרמנים, וכשאמרתי שאני לא חושבת שגם בישראל היא יכולה לשבת כרגע בבית קפה בלי תו ירוק הואשמתי גם באפליית ישראלים".

קוטלר, ששוהה על פי דבריה בברלין בחופשה משפחתית, פרסמה בשבוע שעבר פוסט בפייסבוק בו סיפרה שניסתה ללא הועיל להציג בפתח עשרה בתי קפה, מסעדות וחנויות כלבו בברלין אישור רפואי שאין ביכולתה להמשיך להתחסן; וקשרה בין תורת הגזע ("גזע המחוסנים") והשואה ליחס ללא מחוסנים בגרמניה ("חוויה מעניינת להיות ישראלית ויהודייה – חלק מקבוצה חדשה ומודרת בגרמניה כ-80 שנה אחרי הדבר ההוא, שאוי לי אם אשווה אליו"). צחוק הגורל הוא כמובן שקרטובילה, שקוטלר טעתה לחשוב שהיא גרמניה, היא יהודייה אמריקאית, דור רביעי למהגרים יהודים מפולין, שפתחה בברלין מאפייה המבוססת על מורשת האפייה היהודית-אשכנזית של משפחתה.

התקרית התרחשה בשעה 11 בבוקר. אחרי דין ודברים שכלל צעקות, הטחת האשמות וניסיון לתבוע החזר כספי ביקשה קרטובילה מקוטלר לעזוב את המקום. ניחא. אלא שבשעה 18 בערב חזרה קוטלר לחנות כדי להודיע לקרטובילה בתקיפות שהיא מגישת חדשות חשובה בישראל, שהיא מתכננת לדווח על הסיפור ושהיא תהרוס אותה. זה היה השלב שבו קרטובילה, שיש לה קרובי משפחה בישראל וביקרה בה לא מעט לפני עידן הקורונה, כתבה לי בחשש מסוים. "חשבתי שהיא סתם משוגעת, אבל אז גיגלתי את שמה וראיתי שהיא באמת מגישת חדשות מפורסמת בישראל. יש לי סיבה לדאוג?".

ובכן – אין לי כוונה להיכנס לוויכוח אבוד מראש עם קוטלר בסוגיית החיסונים, ואחסוך מכם את דעותיי הפרטיות לגבי אישיותה כפי שהיא מצטיירת מהפוסטים הנפוחים ומלאי החשיבות העצמית שלה ומהמפגש כפי שתואר על ידי קרטובילה (לא מכירה את קוטלר באופן אישי). אבל תעודת עיתונאי היא לא שוט פרטי להצליף בו בציבור, וצריך להיות אדם קטן, קטנוני ובזוי כדי לאיים בעזרת הכוח והמעמד שהיא מקנה על אנשים שלשיטתך חטאו לך באופן פרטי.

אין לי מושג אם קוטלר אכן מתכננת לעשות שיימינג לקרטובילה, אבל חשבתי שהאופן הבריוני בו היא מנפנפת במעמד העיתונאית שלה ראוי להוקעה. ואם אתם בברלין כדאי לכם לקפוץ ל-Fine Bagles (על פי התקנות הנוכחיות בגרמניה מי שמציג תו ירוק יכול לשבת במקום, ומי שלא יכול להציג, מכל סיבה, יכול לקנות בטייק אווי ולהמשיך בדרכו. עדיין לא למחנות). אני קניתי שם בזמנו ספר מקסים על ההיסטוריה של השכרות, ונהניתי מבייגל עם גבינת שמנת ולקס ומעוגות השמרים הנהדרות של קרטובילה. לחיים ולבריאות לכולנו, גם לנופשת אושרת קוטלר.

הגיבו והשפיעו
מערכת באזזנט עושה מאמצים בכדי לאתר את מקורות התוכן, אולם יתכנו מקרים שבהם לא הצלחנו לאתר את המקור או שהוא אינו ידוע והתכנים פורסמו בהתאם לסעיף 27א לחוק זכות יוצרים. במידה ואתם בעל זכות היוצרים, אנא פנו אלינו בהקדם עם בקשתכם. תודה על ההבנה.
פיד באזזנט
הסיפורים הכי מעניינים
אצלכם לפני כולם
נקראות עכשיו
הסיפורים הכי מעניינים
אצלכם לפני כולם
הסיפורים הכי מעניינים
אצלך לפני כולם
מערכת באזזנט עושה מאמצים בכדי לתת קרדיט למקור. אולם יתכנו מקרים שבהם לא הצלחנו לאתרו והשימוש נעשה בהתאם לסעיף 27א לחוק זכויות יוצרים. במידה וחסר לכם קרדיט באתר, פנו אלינו ונעדכן.