קרדיט תמונה: צילום מסך

אסון לאומי

זהו כנראה החומר בן אלפי הטונות שגרם לפיצוץ בביירות

עידכון אחרון לפני 9 חודשים
אלפי פצועים ועשרות הרוגים לפחות בפיצוץ האדיר בביירות, הנשיא טראמפ: "נראה כמו התקפה איומה", זוהה החומר הקטלני שגרם לפיצוץ, העולם מציע עזרה, גם ישראל

מרגע לרגע מתבררים ממדי האסון בפיצוץ העז שאירע אתמול (שלישי) בביירות, מהדיווחים היוצאים מהמדינה מתבהרים ממדיו העצומים של האסון שפקד את בירת לבנון. גופי הרפואה הרשמיים בלבנון מדווחים הבוקר כבר על קרוב ל80 הרוגים ועל לפחות 4,000 פצועים. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר במסיבת עיתונאים כי "כנראה מדובר במתקפה איומה". בינתיים מתחזק הכיוון כי מקור הפיצוץ הוא שרפה שפרצה במחסן חומרים דליקים במקום.

לפי חלק מכלי התקשורת בלבנון, הפיצוץ העצום נגרם מהתלקחות של 2,700 טונות של החומר אמוניום חנקתי שאוחסנו במחסן בנמל ביירות, ככל הנראה במשך שנים. תיעוד מראה כיצד אוחסנו אותם חומרים מסוכנים. בתמונה נראה מצב התחזוקה העגום של החומרים, מה שמעיד על האפשרות כי החומר התפרק עם השנים – והפך לקטלני בן רגע.

"אנחנו עדים לקטסטרופה אדירה", אמר ראש הצלב האדום בלבנון. "יש פצועים והרוגים בכל מקום – ברחובות ובאזורים שקרובים לפיצוץ ורחוקים ממנו". ההערכה היא שמספר ההרוגים יעלה, בשעה שצוותי החירום מחפשים ניצולים בהריסות. שר הבריאות הלבנוני אמר שהרשויות מתקשות לחפש אחר נעדרים בלילה מאחר שאין חשמל.


נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס לפני שעות אחדות במסיבת עיתונאים שקיים, לאירוע ואמר: "פגשתי כמה מהגנרלים שלנו והם סבורים שזה לא סתם פיצוץ – זו הייתה התקפה. נראה שבאמצעות סוג של פצצה", כך טראמפ. גורמים בלבנון מתנערים מהדברים של טראמפ – ואף העלו חששות מול דיפלומטים אמריקנים לגבי השימוש במילה "התקפה".

מול מראות האסון הכבד ומספר הנפגעים הגבוה, מדינות בעולם, וגם ישראל, מיהרו להציע את עזרתן ללבנון המתמודדת עם אחד האירועים הקשים בתולדות המדינה, במקביל להתמודדות עם משבר כלכלי חמור ונגיף הקורונה. ראש ממשלת לבנון הכריז על מצב חירום במדינה.
בהודעה משותפת לשר הביטחון בני גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי נמסר כי "ישראל פנתה ללבנון דרך גורמים ביטחוניים ומדיניים בין-לאומיים והציעה לממשלת לבנון סיוע הומניטארי רפואי".

↴ שתפו הגיבו וגללו לעוד תכנים

תיעוד: מטה המודיעין של חמאס הותקף

מלחמה בטרור

לפני שעה 1

זעם ברשת נגד יוסי מזרחי: "למה באת לכאן?"

אשם במצב?

לפני שעה 1
בכותרות

תיעוד: מטה המודיעין של חמאס הותקף

מלחמה בטרור

לפני שעה 1

זעם ברשת נגד יוסי מזרחי: "למה באת לכאן?"

אשם במצב?

לפני שעה 1

מטח כבד מעזה: אב ובתו נהרגו מפגיעה ישירה בלוד

הטרור הפלסטיני

לפני 2 שעות

פרעות תשפ"א: מהומות ברמלה, לוד, עכו ובאר שבע

הסלמה קשה

לפני 5 שעות

קורין גדעון בדמעות: "פחדתי פחד מוות"

בהלה באינסטגרם

לפני 7 שעות

געגועים בישראל: טראמפ תוקף את ביידן

הטרור הפלסטיני

לפני 7 שעות

מהומות בלוד: פורעים מציתים מכוניות של יהודים

הטרור הערבי

לפני 8 שעות

תיעוד: מטח מטורף על ערי המרכז

הלם בישראל

לפני 9 שעות