התיעוד המלא

תיעוד מטורף: צה"ל חושף מנהרה ענקית בצפון עזה

תמונה – דובר צה"ל
צה״ל חושף את מנהרת הטרור הגדולה ביותר שנחשפה, פרויקט שנבנה בהובלתו של מחמד סינוואר בצפון רצועת עזה

לוחמי יחידת יהל״ם, כוחות חי״ר, יחידות מיוחדות וכוחות ההנדסה של אוגדת עזה, פעלו בשבועות האחרונים במסגרת מבצע אותו הובילה החטיבה הצפונית באוגדת עזה, תוך שימוש באמצעים מודיעיניים וטכנולוגיים מתקדמים, לחשיפתו, סריקתו וזיכויו של תוואי מנהור אסטרטגי של ארגון הטרור חמאס אשר לא חצה לשטח ישראל. התמרון הקרקעי, באמצעות מבצעים מודיעיניים בשטח, סיפק מידע רב אודות פרוייקט מנהרות הטרור של חמאס, וסייע להעמיק את הידע והמיפוי אודותיו. מתחילת המלחמה וכן בימים אלו צה"ל פועל לאיתור והשמדת עשרות תוואי מנהור התקפיים, כחלק מהפירוק השיטתי של תשתיות חמאס.

צה״ל ביצע פעולות חקר במנהרה וחשף עד כה מעל 4 ק״מ של תוואי המנהרה, המגיע לעומק מירבי של כ-50 מטרים. הפיר הקרוב ביותר של המנהרה ממוקם במרחק של כ-400 מטרים ממעבר ׳ארז׳ אשר שימש למעבר פועלים, סוחרים, וחולים לקבלת טיפול רפואי בישראל בשנים האחרונות.

לתוואי מספר סנפים ופיצולים אשר מהווים רשת מנהרות רחבה ומסועפת. בתוואי תשתיות ביוב, חשמל, קשר וטלפוניה, כמו גם דלתות הדף אשר נועדו למנוע את כניסת כוחות צה״ל. המנהרה מאפשרת תנועת כלי רכב בתוכה ונמצאו בה אמצעי לחימה רבים של ארגון הטרור חמאס.

פרוייקט בניית המנהרה כלל צוות של עשרות מחבלים שהגיעו במיוחד לשם בנייתה מחאן יונס לצפון הרצועה. בבניית המנהרה נעשה שימוש בחומרים שלא נראו עד כה במנהרות טקטיות של ארגון הטרור חמאס, כמו גם שימוש במכונות חפירה מיוחדות שהוברחו לרצועה. על פי הערכות, חמאס השקיע במתווה התת קרקע ברחבי הרצועה מיליוני דולרים.

מהמנהרה יצאו פעולות התקפיות לעבר כוחותינו במהלך הלחימה בשטח רצועת עזה. לפני מספר ימים אף זוהו מחבלים במנהרה, אשר חוסלו על ידי כוחות צה״לֹ.

1 תגובה
התגובות המדורגות
החדשות ישנות
Inline Feedbacks
View all comments
חשוב לנו לשמור על זכויות יוצרים. תכנים שמקורם לא אותר מתפרסמים בבאזזנט בכפוף לסעיף 27א לחוק זכות יוצרים. במידה ואתם בעל זכות היוצרים, צרו קשר עם באזזנט.
הסיפורים הכי מעניינים
אצלך לפני כולם
חיפוש
מערכת באזזנט עושה מאמצים בכדי לתת קרדיט למקור. אולם יתכנו מקרים שבהם לא הצלחנו לאתרו והשימוש נעשה בהתאם לסעיף 27א לחוק זכויות יוצרים. במידה וחסר לכם קרדיט באתר, פנו אלינו ונעדכן.

בלי פילטרים ובזמן אמת, הצטרפו לערוץ ה-Whatsapp גם מהמחשב!