קרדיט תמונה: אילוסטרציה (דובר צה"ל)

הפקת לקחים

הותר לפרסום: ההסתבכות של לוחמי צה"ל בלב עזה

עודכן: 07.07.19 בשעה 20:15
הותר לפרסום: צה"ל חושף הערב את ממצאי התחקיר המלא בעקבות חשיפת לוחמי צה"ל בחאן יונס שהסתיים בקרב יריות - במבצע שנכשל נהרג סא"ל מ' ז"ל כתוצאה מירי לעבר מחבלי חמאס ונפצע קצין נוסף באורח בינוני במהלך פעולת החילוץ - התחקיר המלא.

בשבוע האחרון סוכמו על-ידי הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, ממצאי התחקיר המבצעי וצוות הבחינה והלמידה של המבצע המיוחד בחאן יונס, מ-11 בנובמבר 2018. זאת, לאחר תהליך תחקיר ארוך ומקיף, שכלל מספר הצגות תחקירים של הצוותים המקצועיים אשר תחקרו את המבצע.

באירוע נהרג סא"ל מ' ז"ל כתוצאה מירי לעבר מחבלי חמאס ונפצע קצין נוסף באורח בינוני במהלך פעולת החילוץ. סיכום הרמטכ"ל נערך בהשתתפות מפקדי מערך המבצעים המיוחדים, סגן הרמטכ"ל, ראש אגף המבצעים, ראש אגף המודיעין, מפקד חיל האוויר וראש צוות הבדיקה המטכ"לי, אלוף (מיל') ניצן אלון.

הלוחמים בלב עזה (מתוך תחקיר חמאס )
הלוחמים בלב עזה (מתוך תחקיר חמאס )

"כוח של מערך המבצעים המיוחדים נקלע לסיטואציה מבצעית מורכבת באזור חאן יונס שהביאה אותו לבצע חילוץ בשטח", הסביר תא"ל מנליס. "אותו כוח הצליח לשהות בשטח גם לאחר שנחשף, וזאת בעקבות התנהלות ראויה להערכה של סא"ל מ' שהוביל להוביל את הכוח במשך דקות ארוכות".

"משנוצרו תנאים מסוימים", עוד הוסיף תא"ל מנליס, "שחששו לחיי שאר הכוח הוא למעשה לעבר מחבלי החמאס, כשלמעשה סאל א פותח באש לעבר קבוצת מחבלי החמאס שנמצאים בשטח הוא מבצע ירי שמובי – לל מוצתם של מחבלי חמאס, במסגרגרת חילופי אש נהרג גם סאל מ. הוא מצליח להחזיק את הכוח בשטח סאל א' בעקבות הירי, הם מבצעים חילוץ מוצלח כשההחלטה עליו מתקבלת בחפק המבצע.

"הוצגו שורת מסקנות ולקחים הקשורים בתהליך התכנון של המבצע המיוחד, בשיטות המבצעיות שבשימוש המערך המיוחד, בפיקוד ובשליטה על מבצעים המיוחדים ובהתארגנות המערך", המשיך תא"ל מנליס. "גובשו לקחים באשר לממשקים בין מערך המבצעים המיוחדים לרמה המטכ"לית, אשר הטמעתם מתבצעת כבר בימים אלה ולאורם מגובשת תוכנית העבודה של המערך בראייה רב-שנתית".

הרמטכ"ל סיכם כי למערך המבצעים המיוחדים הישגים יוצאי דופן לאורך שנים אשר תרמו רבות לביטחון המדינה וכי המערך חיוני, מקצועי ואיכותי ומהווה זרוע חשאית שאין שני לה. עוד הדגיש כי הוא משוכנע ביכולתו המבצעית של המערך להמשיך ולפעול להובלת מבצעים הכרחיים לביטחון ישראל כפי שכבר בוצעו בהצלחה הלכה למעשה בחודשים האחרונים מאז האירוע.

רא"ל כוכבי ציין לחיוב את תפקוד הלוחמים בשטח ואת שרשרת הפיקוד בשטח ובחפ"ק ובפרט את סא"ל א' אשר פעל בקור רוח, באומץ לב ובגבורה ואפשר את חילוץ הכוח. הרמטכ"ל שיבח את כוחות חיל האוויר וגורמי הרפואה של החיל על פעילות חילוץ שהתאפיינה באומץ לב, במקצועיות ובאיכות מבצעית ראויה.

↴ שתפו הגיבו וגללו לעוד תכנים
תיעוד: אישתו של ח"כ אלקין מאיימת על פעיל ליכוד "בוא רוצה מכות?"

כך זה נראה

מכה לנתניהו: ניצחון לגוש השמאל במליאת הכנסת

דרמה פוליטית

עושה באזז

תיעוד: אישתו של ח"כ אלקין מאיימת על פעיל ליכוד "בוא רוצה מכות?"

כך זה נראה

מכה לנתניהו: ניצחון לגוש השמאל במליאת הכנסת

דרמה פוליטית

תיעוד: נעצרו ערבים חשודים בשפיכת קפה על יהודי

ישראל 2021

איום בתביעה: הזוג נתניהו דורשים מיליון שקל מאולמרט

השפל לשיא

נעצר: ביזה את בית המשפט ופרסם בטיקטוק

אין הרתעה

הרשת זועמת: יהודי חוטף סטירה ברכבת הקלה

אנטישמיות בבית

זעם ברשת על נאומו של מנכ"ל פייזר בטקס העצמאות

מה דעתכם?

צפו: שירה איסקוב ועדי גוזי הדליקו משואה

עצמאות שמח ישראל