באזזנט

תמונה – פרטי

מציאות חדשה

שלום תמורת שלום | טור שבועי עם נעה שי

אחרי המעמד ההיסטורי על מדשאות הבית הלבן, נעה סער מכירה גם היא במציאות החדשה שקמה כאן, וכותבת | דעה

ביום שלישי, 15 לספטמבר 2020, נחתם הסכם שלום היסטורי בין ישראל לאיחוד האמירויות ובחריין בבית הלבן בוושינגטון.

לאחר הטקס נחשף הסכם העקרונות שנחתם בין ישראל ואיחוד האמירויות. המסמך, שכונה בידי האמריקנים "הסכם אברהם", קובע כי בין המדינות יכוננו יחסים דיפלומטיים מלאים, תוך כיבוד הדדי של ריבונות מצד כל מדינה שהיא צד בהסכם, והתחייבות לפתור סכסוכים בדרכי שלום. הסוגיות הדיפלומטיות יכללו החלפת שגרירויות, התחייבות להימנע מלחימה, ושיתופי פעולה בשורת תחומים. בנוסף, על פי הסדרי הביטחון בהסכם, ישנה התחייבות של כל צד לא לאפשר פעילות עוינת משטחה נגד המדינה השנייה.

עוד על כך, המדינות התחייבו לנסח הסכמים נוספים ומפורטים בתחומים כלכליים, מסחריים, מדע וטכנולוגיה, תיירות, אנרגיה, חקלאות, חינוך, סביבה, חדשות ובריאות. חלק מתגובות הציבור להסכם שלום היסטורי זה היו מגחכות ומזלזלות עד כדי אי קבלה של המעמד כמעמד היסטורי והתייחסות אליו שוב כאל "חלק מקונספירציה" של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על-מנת לנקות את עצמו מהחשדות שבנתיים מתפוצצות כמו בועות סבון אחד אחת. גם בראיון שנתן ראש צעירי הליכוד, משה פסל, בערוץ הכנסת הוא ציין כי "אם ההסכם היה נחתם על ידי מישהו מהשמאל במדינת ישראל היו רוקדים הורה שלושה חודשים עם תחתונים על הראש. היו עושים פה חגיגות ופסטיבלים בלתי יאומנים". ולצערי יש בכך אמת, השנאה לנתניהו גורמת לעיוורון אצל חלק נכבד מהעם.

מספר נקודות למחשבה: מדובר על הסכם שלום תמורת שלום. לא על ויתור שטחים או נשק כמו שהרגילו אותנו מנהיגנו מהעבר. התיאוריה של פרס התפוצצה. הטענה שלו כי מדינות המפרץ לא מעוניינים שלום עד שלא יפתר הסכסוך הערבי ישראלי התפוררה. היום אנו חלק מעידן חדש במזרח התיכון בוא ישראל מוותרת על המלחמות ויוצרת עוד ועוד בריתות מתוך עוצמה כלכלית, מדינית וטכנולוגית. ואחרון, הפירוטכניקה של חמאס בערב חתימת הסכם השלום הראתה לכל העולם כי שלום עושים עם אנשים שרוצים בשלום ולא עם אנשים המתנגדים לו. לא ניתן לכרות ברית שלום עם מדינה שנשלטת על ידי ארגון שבוחר בטרור.

ואגב פרס…לכל אנשי השמאל, אשתמש במילותיו הוא. בשנת 2013 חסן רוחאני, נשיא איראן נשא נאם בפני העצרת הכללית של האו"ם. פרס, בדברים שנשא בתום פגישה עם שופטי בית הדין הבינלאומי לצדק (ICJ) בהאג אמר: "הנאום הוא נאום נחמד, אבל הערך שלו יישפט על ידי המעשים שיבואו אחר-כך. אני חושב שעל כך יש פחות או יותר הסכמה כללית". אז כל הסכם יישפט לעתיד לבוא לפי המעשים שיבוא אחר-כך, בינתיים באיחוד האמירויות עוד לא הציגו טילים ארוכי טווח בעלי יכולת לגרעינית עם השם 'ישראל' עליהם כפי שהציגו האיראנים בכל שעה פנויה.

דרך אגב, את נאומו של רוחאני החרימה המשלחת הישראלית בהוראת נתניהו, שביקש להפחית מהציפיות מהשיחות בין ארה"ב לאיראן (ברק אובאמה). פרס ביקר את מדיניותו של נתניהו ואמר בראיון לגלי צה"ל: "אפשר להסכים או לא להסכים, אני לא אוהב את הטון הזה המזלזל. גם לאנשים אחרים יש שכל, לא רק לנו, אבל זאת לא סיבה שלא נדבר עם האמריקנים ולא ננסה להשפיע עליהם. צריך לדבר איש עם רעהו". אז אנשי השמאל היקרים , כדברי פרס – גם לאנשים אחרים יש שכל – לא רק לכם!

ועוד דבר, מתי הפעם האחרונה שטסנו מעל סעודיה? אה, אף פעם…עכשיו נוכל לחסוך בשעות טיסה, ואולי גם בהוזלת מחיר הטיסות. ובכלל – למה לפסול יעד חדש לחופש? ולסיום, שתהיה לכולנו שנה טובה ושתמיד נדע לראות את הטוב גם כשמדובר בדעה שונה!

הגיבו והשפיעו
מערכת באזזנט עושה מאמצים בכדי לאתר את מקורות התוכן, אולם יתכנו מקרים שבהם לא הצלחנו לאתר את המקור או שהוא אינו ידוע והתכנים פורסמו בהתאם לסעיף 27א לחוק זכות יוצרים. במידה ואתם בעל זכות היוצרים, אנא פנו אלינו בהקדם עם בקשתכם. תודה על ההבנה.
פיד באזזנט
הסיפורים הכי מעניינים
אצלכם לפני כולם
נקראות עכשיו
הסיפורים הכי מעניינים
אצלכם לפני כולם
הסיפורים הכי מעניינים
אצלך לפני כולם
מערכת באזזנט עושה מאמצים בכדי לתת קרדיט למקור. אולם יתכנו מקרים שבהם לא הצלחנו לאתרו והשימוש נעשה בהתאם לסעיף 27א לחוק זכויות יוצרים. במידה וחסר לכם קרדיט באתר, פנו אלינו ונעדכן.