באזזנט

תמונה – משרד המשפטים

"המנייאק הזה"

עמית סגל: "הערב במהדורה הקלטות שהשם ישמור"

העיתונאי עמית סגל חושף הקלטות דרמטיות של היועמ"ש מנדלבליט תוקף בחריפות את שי ניצן ומכנה אותו "מנייאק" בשיחה עם אפי נווה: "מי שתפרו אותי בתיק זה דינה זילבר ושי ניצן. שי לא מחליט בתיק שלי, עושה לי את זה בכוונה" | היועמ"ש בתגובה: "מצר על פרסום חילופי דברים, קצתם בלשון משוחררת ובלתי-ראויה בעידנא דריתחא, מתוך שיחה פרטית בין חברים קרובים, לפני כחמש שנים" | צפו בהקלטות ובתגובה המלאה

הקלטות דרמטיות: העיתונאים עמית סגל וגיא פלג חושפים במהדורה המרכזית בחדשות 12 הקלטות מביכות של היועמ"ש ומ"מ פרקליט המדינה אביחי מנדלבליט תוקף בחריפות את הפרקליט לשעבר שי ניצן ומכנה אותו "מנייאק", בשיחה שקיים בשנת 2016 עם יו"ר לשכת עו"ד לשעבר אפי נווה על סגירת התיק בפרשת הרפז: "אתה מבין שהמנייאק הזה לא מחליק בתיק שלי, אני לא יודע מה לעשות"

התמליל המלא

נוה: מה העניינים? מנדלבליט: אה, אני יודע… בסדר. יכול להיות שיהיה בסדר. נוה: לא, לא מקנא בך. מנבלבליט: לא קשור לזה. נוה: תראה, אנחנו עושים פאנל, אה… כמה פאנלים בוועידת המשפט שלנו. אתה יודע, זה טקס פתיחת שנת המשפט, אתה מגיע שם לברך. מנדלבליט: לא, אני בא לברך עזוב… נוה: רגע, אבל אנחנו עושים שם פאנל, מאוד מאוד מעניין, יש כל מיני פאנלים, בין השאר אנחנו עושים פאנל 'האם הגיעה העת לשנות את הנושא של סגירה מחוסר ראיות'.

מנדלבליט: אבל אתה מבין שהמאנייק הזה לא מחליט בתיק שלי? הוא…אני…אני… לא יודע מה לעשות איתו. נוה: על מי אתה מדבר?. מנדלבליט: אין לי החלטה. על שי (ניצן). אין החלטה בתיק שלי שמאיזה עילה זה נסגר. לא מוציא החלטה. מושך, אתה יודע. יש לו זמן. נוה: תגיד רגע…מנדלבליט: והוא עושה לי את זה בכוונה. אני לא יודע מה לעשות. קחו את זה להילה גרסטל (נציבת הביקורת על הפרקליטות). נוה: (צוחק)

מנדלבליט: אני מסביר לך, יש לי תיק פתוח. אני לא יודע, אני יש לי תיק מב"ד (ממתין לבירור דין). אני לא יודע. לא קיבלתי עילת סגירה או עילת סגירה. אין לי. עכשיו, ישבו חמישה שופטים, אמרו מה שאמרו, הייתי בטוח תוך שנייה הוא מעיף את זה. עכשיו אני לא יודע מה לעשות, אני לא יודע אם אני יכול לדבר איתו. נוה: למה לא? למה אתה לא… האמת? אתה הבוס שלו. מנדלבליט: אבל לא על זה, זה תיק אישי שלי. אתה מבין. דבר מטורף. עכשיו אני אמרתי…נוה: אז מה הוא מתכוון לבלות איתך חצי קדנציה ככה שלך שהוא אה…

מנדלבליט: יכול להיות, יכול להיות. כן, יכול להחזיק אותי בגרון. לא יודע מה. לא יודע מה הוא חושב לעצמו. בסוף בסוף אני אתפוצץ ואני אעשה לו בלגן אימים על זה. אני לא יודע אני.. אלחץ את זה יותר. נוה: תגיד רגע. אחרי שיש את ההחלטה לך את ההחלטה של בג"ץ, למה אתה מוטרד בכלל מזה? מה זה מעניין אותך?

מנדלבליט: הא… למה? כי ברישום המשטרתי אני מופיע רשום כ"מב"ד". ממתין לבירור דינו. אין לי החלטת סגירה. יש לי תיק מב"ד. לא סגרו לי את התיק. נוה: (צוחק) מנדלבליט: ברישום. עכשיו הוא יכול… נוה: ולמה זה מפריע לך עכשיו? כאילו מה זה מעניין אותך?

מנדלבליט: אותי זה מאוד מעניין. אני רוצה לדעת שזה גמור מחוסר אשמה. כמו שעניין אותך, אתה הגשת ערר ועררך התקבל. נוה: לא. אני מתכוון לזה, אני מתכון לזה, הרי גמרנו. אתה מונית, אי אפשר היום… אה… מנדלבליט: מה זה קשור למונית? מה זה קשור? מה אני צריך רישום משטרתי? על מה? נוה: זה אתה צודק. מנדלבליט: מה זה הדבר הזה? עכשיו גם מה זה השיטה הזאת שמחזיקים בגרון בן אדם. כאילו, למה? עכשיו… עכשיו בוא אני אגיד לך ברישום. נוה: אתה משכנע אותי? תגיד אתה עושה צחוק? אתה נמצא שם, אתה עכשיו נמצא שם.

מנדלבליט: חמישה שופטים דיברו, עכשיו הפאנל הזה זה פאנל בעייתי. הרי זה נושא בעייתי. נוה: חבל, הגיע הזמן להציף את זה. זה ועידת משפט. בשביל זה עושים את זה. מנדלבליט: תציפו, תציפו. נוה: אתה מגיע, לפחות תשב שמה. אל תבוא ישר לטקס. נוכחות יש לה משמעות. מנדלבליט: תארגן את זה. נוה: כי אני רוצה שאתה כן תשב איתי. יש לי מה להגיד שמה. מקובל עלייך? מנדלבליט: בטח, ברור. נוה: אבל אתה לא יכול להיות בפאנל? מנדלבליט: אני מסביר לך שיש בעיה. אני חושב שיש לי בעיה. כי זה נוגע…. נוה: אז מי נשים שם? את האידיוט הזה, את אדון שי (ניצן) הזה נשים שם? לא בא לי לשים אותו שם. מנדלבליט: לא, למה. שים את רז נזרי אולי. לא יודע. צריך לראות. נוה: מה דעתך? מי לשים מאצלכם? מנדלבליט: רז נזרי. נוה: את רז נזרי? מנדלבליט: יהיה לו דעות לכאן ולכאן כאלה יכול להיות. יותר מסובכות.

נוה: א', זה באמת הזדמנות בשבילך לראות, ואני אומר לך כל פעם שמדברים איתי עיתונאים וכאלה אני אומר: אתם לא מבינים, זה האיש שהייתם רוצים שיהיה יועץ משפטי. הוא היה בצד השני, הוא רואה מה זה שתופרים בן אדם… הוא לא חי רק את הפרקליטות… הוא חי גם את… מנדלבליט: אני הייתי תובע, סנגור, שופט, אני לקוח… נוה: זה האיש, זה האיש… מנדלבליט: חשוד, חוקר…

נוה: זה האיש שהייתם רוצים שיכריע בגורלות כי הוא היה במקומות האלה, הוא יודע גם מה זה מידת הרחמים ומה זה השיקול דעת ומה זה… אנושיות.
מנדלבליט: לא… זה… רז נזרי פרש באיזשהו שלב. מי שתפרה אותי זה דינה זילבר (המשנה ליועמ"ש) ושי (ניצן). שי כאילו קצת הקל אבל… זה לא הקלה עם כזאת אהבה.

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, הגיב לחשיפת עמית סגל: "מצר על פרסום חילופי דברים, קצתם בלשון משוחררת ובלתי-ראויה בעידנא דריתחא, מתוך שיחה פרטית בין חברים קרובים, לפני כחמש שנים. ואולם, אין בין דברים אלו לבין החלטות מקצועיות שהתקבלו על ידי היועץ המשפטי לממשלה בתיקי חקירה ולא כלום. ההחלטות התקבלו בהליך סדור ומקצועי, אך ורק על פי חומר הראיות והדין החל עליהן.

עוד נמסר: "אכן, במועד קיום השיחות, היו למנדלבליט טענות קשות כלפי גורמים כאלה ואחרים שהיו מעורבים בחקירתו כחשוד בפרשת הרפז, לרבות בקשר לעילת הגניזה של התיק. ולמרות זאת, מנדלבליט הקפיד לאורך כל הדרך על התנהלות פומבית ממלכתית ומכבדת, ועם כניסתו לתפקיד קיבל על עצמו לשמור על מוסד היועץ המשפטי לממשלה מכל משמר ואף הצהיר על כך ברבים. במסגרת זו, לקח על עצמו מנדלבליט לקיים יחסי עבודה תקינים עם כל הגורמים הנוגעים בדבר, ולהשאיר את כל המשקעים האישיים מאחוריו.

"יחסי העבודה של ד"ר מנדלבליט עם פרקליט המדינה הקודם, עו"ד שי ניצן, היו מצוינים, והשניים עבדו בשיתוף פעולה מלא ובניקיון דעת לשם הבטחת שלטון החוק במדינת ישראל. ההישגים כתוצאה משיתוף פעולה זה, מדברים בעד עצמם. כך גם עם עו"ד דינה זילבר, שההדורים עימה יושרו עם כניסתו של מנדלבליט לתפקיד, ולאחרונה אף ביקש את הארכת כהונתה בשלושה חודשים נוספים", נמסר בתגובה היועמ"ש לחשיפת ההקלטות.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב לחשיפה: "את הפרקליטות והיועמ"שיה צריך לסגור ולפתוח מחדש. מאז שמנדלבליט מונה לתפקידו אני שואל את עצמי למה הוא נותן לדינה זילבר להשתולל למרות שהוא יודע שהיא טועה ומטעה משפטית בכל תחום. הערב קיבלנו את התשובה. לכו!."

עמית סגל צייץ: "*עתידות* מחר בבוקר: ידיעה בהארץ על זהות המקור. הלילה בחצות: שרשור ארוך של הפרקליטות שמסביר שהכל שטויות. בשעות הערב: שתיקה מביכה בחלק מהפיד. וב-20:00: הבעות משתאות ברחבי הארץ מול המסכים"

הגיבו והשפיעו
מערכת באזזנט עושה מאמצים בכדי לאתר את מקורות התוכן, אולם יתכנו מקרים שבהם לא הצלחנו לאתר את המקור או שהוא אינו ידוע והתכנים פורסמו בהתאם לסעיף 27א לחוק זכות יוצרים. במידה ואתם בעל זכות היוצרים, אנא פנו אלינו בהקדם עם בקשתכם. תודה על ההבנה.
פיד באזזנט
הסיפורים הכי מעניינים
אצלכם לפני כולם
נקראות עכשיו
הסיפורים הכי מעניינים
אצלכם לפני כולם
הסיפורים הכי מעניינים
אצלך לפני כולם
מערכת באזזנט עושה מאמצים בכדי לתת קרדיט למקור. אולם יתכנו מקרים שבהם לא הצלחנו לאתרו והשימוש נעשה בהתאם לסעיף 27א לחוק זכויות יוצרים. במידה וחסר לכם קרדיט באתר, פנו אלינו ונעדכן.