קרדיט תמונה: Jairo Alzate

Puppy Eyes

כך האבולוציה פיתחה את 'מבט הכלבלב' שממיס לנו את הלב

עידכון אחרון לפני 2 שנים
אין מי שלא נופל בשבי המבט התמים של כלבים, לבטח כשלמבט הממיס מצטרפת גם רמיזה על רצון לאוכל, טיול או סתם צומי. אותו מבט נוגה ומלא רגש שיכבוש גם את הקשוחים שבאנשים נחשף עתה במחקר חדש כלא מקרי בכלל.
ראשי >

המחקר שנערך באוניברסיטת פורסמות' והתפרסם ב-Proceedings of the National Academy of Sciences טוען שהמבט המדובר הוא תוצאה של אלפי שנים של ביות הכלב, מה ששינה בצורה רדיקלית את המבנה האנטומי של הגבות של הכלב ושאפשר לכלבים להביע יותר רגש בעזרת הפנים ובכך לשפר את התקשורת בינם לבין בעליהם.

במסגרת המחקר עקבו החוקרים אחר זאבים וכלבים שנמצאו בקרבת בני אדם וגילו כי שריר הגבה המדובר לא התפתח כמעט אצל זאבים, מה שמחזק את ההשערה שההבעה התפתחה בגלל שאנשים מוצאים אותה נעימה ומושכת. כך שלמעשה המבט הכלבלבי פותח במיוחד בשבילנו – בני האדם. לעיתים קרובות, כשכלבים מבחינים במבטו של אדם הם מרימים את שריר הגבה שלהם מה שגורם לעיניהם להראות גדולות יותר ובעלות מראה ילדותי. הם משתמשים בהבעה הזו כדי להפעיל את נטייתנו לטפל בילדים קטנים.

מבט כלבלב, צילום: Álvaro Niño
מבט כלבלב, צילום: Álvaro Niño

ג'וליאן קמינסקי, פסיכולוגית באוניברסיטת פורטסמות" שחתומה על המחקר טוענת ש"תנועת הגבות משחקת תפקיד גדול בתקשורת בין אנשים, אני עושה זאת גם עכשיו כשאני מדברת איתך, למרות שאתה לא יכול לראות אותי בשיחת הטלפון. ההמצאים מעידים שגבות רבות הבעה הם תוצאה של משיכה לא מודעת של הכלבים לבני האדם, מה שמשפיע על ביותם. נראה שההבעה הזו יוצרת רצון גדול אצל אנשים לטפל בהם. זה מעניק לכלב שמזיז יותר את הגבות יתרון על פני אחרים ומחזק את תכונת 'מבט הכלבלב' לדור הבא".

מחקר קודם של אותו צוות מלפני מספר שנים הראה שכלבים ששהו במקלט והרבו להשתמש בהבעה המדוברת, היו בעלי סיכויים טובים יותר למצוא מאמצים.

↴ שתפו הגיבו וגללו לעוד תכנים

תיעוד: מטה המודיעין של חמאס הותקף

מלחמה בטרור

לפני 3 שעות

זעם ברשת נגד יוסי מזרחי: "למה באת לכאן?"

אשם במצב?

לפני 3 שעות
בכותרות

תיעוד: מטה המודיעין של חמאס הותקף

מלחמה בטרור

לפני 3 שעות

זעם ברשת נגד יוסי מזרחי: "למה באת לכאן?"

אשם במצב?

לפני 3 שעות

מטח כבד מעזה: אב ובתו נהרגו מפגיעה ישירה בלוד

הטרור הפלסטיני

לפני 4 שעות

פרעות תשפ"א: מהומות ברמלה, לוד, עכו ובאר שבע

הסלמה קשה

לפני 7 שעות

קורין גדעון בדמעות: "פחדתי פחד מוות"

בהלה באינסטגרם

לפני 8 שעות

געגועים בישראל: טראמפ תוקף את ביידן

הטרור הפלסטיני

לפני 9 שעות

מהומות בלוד: פורעים מציתים מכוניות של יהודים

הטרור הערבי

לפני 9 שעות

תיעוד: מטח מטורף על ערי המרכז

הלם בישראל

לפני 10 שעות