קרדיט תמונה: LuisaK // Pixabay

בריאות

מיקרוגל, כיריים אינדוקציה ועוד מכשירי חשמל מסוכנים שעדיף לוותר עליהם

עודכן: 30.06.19 בשעה 8:35
מכשירי חשמל טרנדים שנכנסו לחיינו הפכו בשנים האחרונות את המטבח הביתי לחממה של קרינה אלקטרומגנטית שבחשיפת יתר יכולה לתרום למחלות ממאירות כמו סרטן. אלו הם מכשירי החשמל הכי מסוכנים במטבח שעדיף שאולי תוותרו עליהם.
ראשי >

המטבח הוא אחד מחדרי הבית העמוסים ביותר במספר מכשירי החשמל שלצד הנוחות והטרנדיות שנמכרו לנו ע"י המפרסמים, מביאים עימם גם קרינה אלקטרומגנטית שיכולה להיות מסוכנת בחשיפת יתר ולהוביל למחלות ממאירות כמו סרטן.

במסגרת בדיקה שערכה לאחרונה חברת החדשות בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, נבדקו רמות הקרינה של מכשירי חשמל במטבח בהם בלנדר, מיקסר, מכונת קפה, טוסטר, מיקרוגל, כיריים אינדוקציה, מקרר, בר מים ונוספים.

ממצאי הבדיקה של המשרד להגנת הסביבה מעלים כי רבים מאיתנו אינם מודעים לרמות הקרינה הגבוהות שפולטים אותם מכשירים או בקיאים בהגבלת זמן שהייה מומלץ ומרחקי הבטיחות שיש לשמור מאותם מכשירים בעת השימוש.

מיקרוגל – פולט רמה מסוכנת של קרינה שיש להגביל את זמן החשיפה לה לשניות בודדות ולשמור על מרחק משמעותי של לפחות 50 ס"מ גם לא בעת השימוש, מה שלמעשה מייתר את המיקרוגל במרבית המטבחים.

כיריים אינדוקציה – יש להגביל את זמן החשיפה בעת השימוש לסדר גודל של חצי שעה ביממה. מה שהופך למעשה את השימוש התדיר בהן לסיכון, במיוחד עבור קהל הבשלנים. על פי מרכז הידע הלאומי 'תנודע', סביב קצת הטבעת החיצונית של כיריים אינדוקציה נוצר שדה מגנטי חזק, לכן מומלץ לשמור על מרחק של לפחות 30 ס"מ מן הכיריים.

מכונת קפה – למרות גודלו ומימדיו הקטנים, מקציף החלב של מכונת הקפה פולט רמת קרינה גבוהה ויש לשמור על מרחק לאחר הפעלתו.

מטבח בלי מכשירי חשמל - אפשרי. צילום: Le Creuset
מטבח בלי מכשירי חשמל – אפשרי. צילום: Le Creuset

מקררים ישנים – על פי מרכז הידע הלאומי 'תנודע', מקררים ישנים יכולים לפלוט קרינה שיכולה להיות מסוכנת בחשיפת יתר. המרכז ממליץ על שמירת מרחק שנע בין 50-100 ס"מ מהמקרר. יש להימנע מלהעמיד מקרר כשבקיר מאחוריו ישנה מיטה או איזור ישיבה.

צפו: הסכנה שבקרינה בלתי מייננת
"כמעט בכל רגע אנחנו חשופים לקרינה בלתי מייננת, שבמקרה החמור יכולה לגרום למחלות קשות. אז למה בישראל עדיין לא מחמירים את התקן כפי שעשו במקומות אחרים בעולם?" כתבתה של מיכל רבינוביץ' מתוך חדשות השבת של תאגיד כאן.

↴ שתפו הגיבו וגללו לעוד תכנים
תיעוד: אימהות מכות גננת בטענה שהיא מתעללת

אלימות בגן

דיווח: משי זהב השאיר מכתב התאבדות

טרגי

עושה באזז

תיעוד: אימהות מכות גננת בטענה שהיא מתעללת

אלימות בגן

דיווח: משי זהב השאיר מכתב התאבדות

טרגי

ניסה להתאבד: יהודה משי זהב אושפז במצב אנוש

בעקבות התחקיר

תיעוד: עיתונאים הותקפו במרכז ירושלים

אלימות קשה

נתניהו נגד רגב: "בפוליטיקה את מבינה פחות"

קרב בליכוד

תיעוד: אישתו של ח"כ אלקין מאיימת על פעיל ליכוד "בוא רוצה מכות?"

כך זה נראה

מכה לנתניהו: ניצחון לגוש השמאל במליאת הכנסת

דרמה פוליטית

תיעוד: נעצרו ערבים חשודים בשפיכת קפה על יהודי

ישראל 2021