מענקים

בנים לניצולי שואה? בקרוב תוספת של 140 מיליון שקל • כל הפרטים

תמונה – לפי סעיף 27 א'

ועדת הכספים של הכנסת תאשר הבוקר את הגדלת הקצבה החודשית לשורדי שואה • הממשלה היוצאת הקצתה סה"כ למעלה מ-2.6 מיליארד ₪ עבור שורדי השואה בשנה האחרונה. • העדכון יחול באופן רטרואקטיבי החל מחודש אפריל.

ועדת הכספים תאשר הבוקר (ב') את העלאת התגמולים אותם מקבלים שורדי השואה בכל חודש מהרשות לזכויות ניצולי שואה במשרד לשוויון חברתי בשיעור של 2.45%. העדכון יחול באופן רטרואקטיבי החל מחודש אפריל 2022, זאת בהתאם להחלטת ממשלה 273 מחודש אוגוסט 2021 שהועברה על ידי ממשלת ישראל ה-36 שבה נקבע כי עדכון תגמולי נכי רדיפות הנאצים ונכי המלחמה בנאצים ייעשה בהתאם לשיעור ולאופן עלייתם של תגמולי נכי צה״ל גם בשנת 2022.

המהלך הזה מגיע על רקע שורה של מהלכים שהובילה הממשלה היוצאת, בהובלת שר האוצר אביגדור ליברמן והשרה לשוויון חברתי, מירב כהן, אשר ממונה על הרשות לזכויות ניצולי שואה. מהלכים שנועדו להגדיל את ההקצבות עבור שורדי השואה החיים בישראל. להלן פירוט המהלכים:

תקציב מדינת ישראל (600 מיליון ₪):

• הגדלת מענק שנתי ב-300 מיליון ₪ בשנה בתקציב המדינה האחרון, כך שהמענק עבור כל שורד גדל ב2,500 ₪.
• הגדלת השלמת הכנסה במיליארד וחצי ₪ בשנה, שמתוכם זכאים ומנוצלים כ-300 מיליון ש"ח לשורדי השואה (תשלום חודשי של 480 ₪).

הסכמים של מדינת ישראל מול מדינות העולם (למעלה מ-2 מיליארד ₪):

• הסכם מול ממשלת גרמניה עבר ניצולי שואה סיעודיים – 200 מלש"ח שנתי, ולכל שורד- 1,200 ₪ חודשי ו14,400 ש"ח שנתי. 14 אלף ניצולים זכאים.
• מענק קורונה שנתי (מוארך מידי שנה) – 1,200 יורו לשורד לשנה (4000 ₪) ל 80 אלף שורדים. 320 מיליון ₪ סה"כ (כסף שגרמניה משלמת ישירות ל-75,000 שורדים)
• גטאות פתוחים: ב 2020-2022 בשיתוף עם ממשלות רומניה ובולגריה אושרה ההכרה בגטאות פתוחים. במסגרת המהלך הזה אושרו סדר גודל של כ-1.5 מיליארד ₪ לשורדים.

סה"כ תוספת שתועבר לניצולי השואה בהתאם למהלכי ממשלת ישראל ה-36: 2,620,000,000 ₪

כיצד זה מתבטא אצל השורדים בפועל?
הממשלה הגדילה הכנסה שנתית ב-12,500 ₪, עבור 50 אלף שורדים, אותם שורדים המקבלים מענק שנתי, השלמת הכנסה ומענק קורונה.
בנוסף, לאחר הסכם עם גרמניה, אם שורד שואה זכאי גם לשעות סיעוד נוספות (ברמה 3.5 ו3.5.5), הוא יקבל עוד כ 1,200 ש"ח בחודש, ובחישוב שנתי יקבל סה"כ 27,000 ש"ח. יצוין כי מי שהוכר כיוצא גטו פתוח קיבל פיצוי רטרואקטיבי של 100,000 שקלים ויותר.

השרה לשוויון חברתי מירב כהן: "בשנה האחרונה עבדנו מסביב לשעון במטרה לעבות את התקציבים שמועברים לשורדים והשורדות בישראל. ואכן הצלחנו לגייס סה"כ למעלה כ-2.7 מיליארד שקלים לטובת שורדי השואה, הן מתקציבי ממשלת ישראל והן מתקציבים שגייסנו מהעולם בשיתוף עם ועידת התביעות. המשמעות היא שאלפי שורדים בישראל קיבלו השנה תוספת משמעותית להכנסות שלהם. במקביל לשיפור מצבם הכלכלי של השורדים והשורדות פעלנו כל העת על מנת לשפר את השירותים שניתנים להם בדגש על הבאת השירותים עד לביתם של השורדים: מנציגי קופות חולים שמגיעים עד אליהם, דרך פסיכולוגים ועד למתנדבים שפוקדים את בתיהם על בסיסי שבועי קבוע. התוספת שניתנת עתה היא צעד קטן וחשוב אך אסור שהקצב הגבוה שבו עבדנו לטובת שורדי השואה ייעצר בתקופת הממשלה המיועדת".

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
חשוב לנו לשמור על זכויות יוצרים. תכנים שמקורם לא אותר מתפרסמים בבאזזנט בכפוף לסעיף 27א לחוק זכות יוצרים. במידה ואתם בעל זכות היוצרים, צרו קשר עם באזזנט.
הסיפורים הכי מעניינים
אצלך לפני כולם
חיפוש
מערכת באזזנט עושה מאמצים בכדי לתת קרדיט למקור. אולם יתכנו מקרים שבהם לא הצלחנו לאתרו והשימוש נעשה בהתאם לסעיף 27א לחוק זכויות יוצרים. במידה וחסר לכם קרדיט באתר, פנו אלינו ונעדכן.

בלי פילטרים ובזמן אמת, הצטרפו לערוץ ה-Whatsapp גם מהמחשב!