"ריגול"

הותר לפרסום: פרטים חדשים על הריגול בפיקוד דרום

תמונה – ערוץ הכנסת

בעקבות עתירה שהגיש ח"כ אלמוג כהן, בית המשפט המחוזי התיר לפרסם פרטים נוספים מכתב האישום נגד המתחזה והמסתנן לפיקוד דרום בימים הראשונים לאחר מתקפת ארגון הטרור חמאס על יישובי הדרום.

לפי כתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד עמית גינת מפרקליטות מחוז דרום, הנאשם שירת במשך כשש שנים במספר יחידות שונות בצה"ל, ושוחרר בדרגת סגן. מאז השתייך למאגר הקצינים במילואים של צה"ל. ביום 7 לאוקטובר 2023 הנאשם ניצל את המצב העמוס, המורכב והאינטנסיבי מאוד בו התנהלה מפקדת פיקוד הדרום בימים הראשונים למלחמת "חרבות ברזל", התחזה לקצין בדרגת סרן, ותוך שימוש במצגי מרמה שונים השיג בימים שלאחר מכן ועד שנתפס גישה למידע סודי ברמת סיווג גבוהה ביותר, תיעד מידע מסווג בדרכים שונות, ואף חלק מידע סודי עם מספר גורמים אזרחיים וצבאיים שאינם מוסמכים לכך. בהתאם לכך, הנאשם מואשם בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מסירת ידיעה סודית, ריגול חמור (בלא כוונה לפגוע בביטחון המדינה) וכניסה למקום צבאי בלא סמכות (בלא כוונה לפגוע בביטחון המדינה).

מכתב האישום עולה, כי על אף שלא קיבל "צו 8", הנאשם יצר קשר עם עוזר קמ"ן באחת היחידות וביקש להתגייס לשירות מילואים. עוזר הקמ"ן ציין בפניו שאם הוא רוצה לתרום, שיגיע לאחד מגופי השליטה ואף קישר אותו לקצין בדרגת סא"ל. הנאשם פנה לאותו סא"ל והציג עצמו בכזב כחייל מיחידה מיוחדת המעוניין לסייע. הקצין השיב לנאשם כי אינו מכיר אותו ואינו זקוק לעזרתו. למרות זאת, בנסיבות שאינן ידועות, הנאשם נכח בהערכות מצב במרכז השליטה, נפגש עם קציני מטה נוספים וסייע בבירור סטטוס גיוס כוחות חטיבות שונות, בבעיות תקשו"ב שהיו עם מערכת שליטה ובקרה ועוד.

למחרת, התייצב הנאשם באחד הבסיסים, שם צילם את החיילים שהיו במקום, וכן מסכי מחשב צבאיים. בנוסף, במרכז השליטה פנה הנאשם לאחד הקצינים בבקשה לסייע בפיקוד דרום, אך הקצין התעלם מבקשתו. למרות זאת, בשלב מאוחר יותר באותו יום נסע עם קצין אחר לפיקוד, כשהוא עונד דרגות סרן. בשעות הערב, נכנס הנאשם והשתתף בהערכת מצב, תוך שהוא מציג עצמו בכזב כקצין מבצעים.

כמו כן, הנאשם יצר קשר עם אחת הקצינות במקום ושלח לעצמו הודעות בווטסאפ מהמכשיר הנייד שלה, כדי שאלה יסייעו לו ליצור מצג בפני חיילים ומפקדים, שלכאורה היא זו ששלחה לו את ההודעות, וכי הוא מוסמך לפעול לייעול עבודת החמ"ל בפיקוד הדרום.

למחרת, פגש הנאשם את אחד ממפקדיו מתקופת שירותי הצבאי, והציג עצמו בפניו בכזב כמי שמתוקף תפקידו יש בידיו משאבים, ואמר שיש לו פתרונות לאתגרים מבצעיים. עקב מצגי השווא, סקר בפניו המפקד את הפערים הקיימים באג"מ. לאחר מכן, ביקש הנאשם מהמפקד כי יחתום לו על מסמך אישור כניסה לש"ג. בהמשך למצגי השווא הצליח להשיג גישה למחשב באמצעותו כתב מכתב מינוי, בו נאמר: "אני מאשר שסרן במיל' … ימונה לקמב"ץ משימות ומבצעים מיוחדים בחמ"ל מפקד פיקוד דרום", ואף השיג במרמה חתימה על המסמך.

כעבור מספר ימים השיג במרמה מכתב מינוי כוזב נוסף בו נכתב: "אני מסמיך את סרן … לפתוח תא מיוחדים בחמ"ל… וכן לשמש כמפקד התא. תפקיד התא לשמש זרוע ארוכה חשאית וכן ליזום משימות מיוחדות פורצות גבולות במרחב… בסמכותו של הנ"ל לגייס כל חייל וקצין למילואים מכל יחידה וכן להשתמש בכל יכולת נדרשת על מנת לבצע את המשימה". אחד הקצינים הורה לקחת מהנאשם את מכתב המינוי, אך הדבר לא התבצע.

בכל התקופה האמורה יזם הנאשם פגישות עם קצינים, חיילים ואזרחים שונים, תוך שהוא מציג עצמו בכזב כבעל סמכות, וכאשר במסגרת הפגישות נחשף לחומרים מסווגים ואף מסר מידע לאנשים אשר לא היו מוסמכים לקבלו. בנוסף, הנאשם נכח, תוך שימוש במצגי שווא שונים, במקומות רגישים הכוללים מפקדות, חדרי מבצעים, חדרי מלחמה ודיונים שלא היה מוסמך להשתתף בהם, לא הוזמן אליהם וכשהוא יודע שאין לו אישור ביטחון מידע להשתתף בהם. כך השיג, אסף ורשם במחברתו ידיעות סודיות ותיעד בטלפון הסלולרי שלו ידיעות סודיות אודות סדרי כוחות הביטחון, אמצעים קיימים בשימוש צה"לי, אמצעים חסרים, הסברים על יכולות מסווגות ומיידעים מודיעיניים עד דרגת סודי ביותר ושומר סוד, כשאינו מוסמך לכך.

בעקבות דיווח של אחד הגורמים אליהם פנה הנאשם, הוא נעצר ב-15 באוקטובר 2024.

ח״כ אלמוג כהן הגיב, "נמשיך ונפעל על מנת לחשוף את שמו של החשוד ונגיש ערעור לבית המשפט העליון. כפי שניתן לראות, מדובר בפרשה חמורה המדירה שינה מעיניי, הנוגעת בעבירת ריגול חמור.אמשיך ואעשה כל שביכולתי על מנת לחשוף את הפרשה והנוגעים בה, גם אם היא קשה ציבורית".

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
חשוב לנו לשמור על זכויות יוצרים. תכנים שמקורם לא אותר מתפרסמים בבאזזנט בכפוף לסעיף 27א לחוק זכות יוצרים. במידה ואתם בעל זכות היוצרים, צרו קשר עם באזזנט.
הסיפורים הכי מעניינים
אצלך לפני כולם
חיפוש
מערכת באזזנט עושה מאמצים בכדי לתת קרדיט למקור. אולם יתכנו מקרים שבהם לא הצלחנו לאתרו והשימוש נעשה בהתאם לסעיף 27א לחוק זכויות יוצרים. במידה וחסר לכם קרדיט באתר, פנו אלינו ונעדכן.

בלי פילטרים ובזמן אמת, הצטרפו לערוץ ה-Whatsapp גם מהמחשב!