קורבנות טרור

מאסר עולם למחבל שרצח את לוחם דובדבן רונן לוברסקי ז"ל

תמונה – תנועת "אם תרצו"
בית המשפט הצבאי גזר מאסר עולם ו-8 חודשים מאסר בפועל על המחבל אסלאם נאג'י אשר רצח את לוחם דובדבן רונן לוברסקי ז"ל. עם הכניסה לדיון התעמתו משפחות שכולות, רפי לוונגרוד והרצל חג'אג' עם משפחת המחבל. - צפו

משפחות השכולות זועמות: גזר הדין במשפט רוצח לוחם דובדבן רונן לוברסקי ז"ל: "ביזיון שאיו כדוגמתו"

בית המשפט הצבאי בכלא עופר. המחבל הורשע בסעיף הריגת בכוונה תחילה המשתווה לעברת רצח, העונש: מאסר עולם ו-8 חודשים מאסר בפועל על שיבוש הליכי משפט.
הצביעו בסקר שלנו

העונש אשר הושת על המחבל היה העונש המקסימאלי ועמד על מאסר עולם ועוד 8 חודשים בפועל בגין שיבוש הליכי משפט. עוד נפסק כי יינתנו פיצויים בסך 258 אלף ש"ח למשפחה אשר ישולם תוך שנתיים מהיום.

עם הכניסה לדיון התעמתו משפחות שכולות, רפי לוונגרוד והרצל חג'אג' עם משפחת המחבל.

משפחת לוברסקי (צילום: אם תרצו)
משפחת לוברסקי (צילום: אם תרצו)

דברי ראש בית הדין עם הכרעת הדין בהכרעת הדין:"הנאשם חילל את ערך החיים. במעשיו פגע גם בערכים של שמירת הסדר באזור. בכל חברה מתוקנת זכה ערך החיים להכרה עליונה. כך נמצאת גם במשפט העברי וגם בכתבי האיסלאם.

הנאשם בחר ליטול חייו של אדם. מובן כי כל עונש שיושת אינו יכול להשיב את המנוח לחיק משפחתו. לנוכח העונש הוא מאסר עולם ויינתן עונש נוסף על שיבוש הליכי משפט בדמות מאסר בפועל של 8 חודשים." כל סכום גבוה ככל שייקבע לא יחזיר את המנוח. הפיצוי הוא מענה ראשוני בלבד. לא יהיה הפיצוי כדי לשפות את עניין המנוח"

כזכור, המחבל רצח את החייל רונן לוברסקי בחודש מאי 2018, במהלך פעילות מבצעית של יחידת דובדבן במחנה הפליטים אל-אמערי. המחבל השליך לוח שיש על ראשו של לוברסקי ופצע אותו אנושות. לוברסקי נפטר כעבור יומיים מפצעיו.

בחודש דצמבר האחרון הרסו כוחות הביטחון את המבנה בן ארבע הקומות במחנה אל-אמערי, בו התגוררה משפחתו של המחבל. צה"ל הודיע בתחילה למשפחה כי הוחלט להרוס שתי קומות במבנה, אך לאחר בדיקה נוספת הוחלט להרוס את כל ארבע הקומות של הבניין. זאת לאחר שהתברר כי משפחת המחבל בנתה את הבניין על מגרש בו היה ממוקם בניין שנהרס על ידי צה"ל בשנת 1990 בעקבות פיגוע שביצע אחיו של המחבל. בג"ץ דחה ברוב קולות את עתירת המשפחה נגד הריסתו הכוללת של המבנה.

עם תחילת המשפט חזרו בני משפחתו של לוברסקי הי"ד על דרישתם להטיל עונש מוות על המחבל, אך הפרקליטות הצבאית כלל לא העלתה בקשה זו בפני בית המשפט.

ולדימיר לוברסקי, אביו של רונן הי"ד, חבר בפורום "בוחרים בחיים" של המשפחות השכולות המלווה על ידי תנועת "אם תרצו", אמר בפתח הדיון בבית המשפט הצבאי כי: "הגיע הזמן שהפרקליטות הצבאית תפסיק לפחד ותדרוש לגזור על המחבל השפל עונש מוות. אנחנו לא נדרוש פחות מזה. רק יד קשה בלחימה בטרור תציל חיים". האב אמר עוד כי: "זו טעות קשה מצד מדינת ישראל להעניק לאויביינו המוצהרים זכות להישפט במקום לחסלם. ניהול משא ומתן איתם בבתי הסוהר במקום לגרש את משפחותיהם הוא הזייה. רק ישום חבילת ההרתעה נגד הטרור ללא כל היסוס תימנע את הרצח הבא. פסק הדין הוא ביזיון שאין כדוגמתו."

יו"ר תנועת "אם תרצו" מתן פלג אשר מלווה את משפחת לוברסקי מסר: "רוצחו של רונן לוברסקי ז"ל בא מתוך משפחת טרור דבר אשר מוכיח עד כמה נחוצה חבילת הרתעה רצינית הכוללת גירוש משפחות מחבלים, עונש מוות והפסקת החגיגות בבתי הכלא. אנו קוראים לממשלת ישראל הבאה לעשות הכל כדי להמשיך ולהילחם בטרור."

סא"ל (מיל') עו"ד מוריס הירש , לשעבר ראש התביעה הצבאית באיו"ש: "מאז שנרצח רונן הי"ד, נרצחו עוד 8 ישראלים, ובהם אבות, בנים אחים וילדים בפיגועי טרור. עונשי מאסר עולם אינם משיגים את ההרעה הנדרשת. וחבל שהדרג המדיני, המשפטי והצבאי אינם פועלים לשיוני המדיניות ביחס לעונש מוות, וזאת במטרה להציל ולו נפש אחת. אם כבר לא מקבלים את הדרישה להגביר את ההרתעה באמצעות עונש מוות, אזי שלפחות יעשו זאת דרך כיסו של המחבל."

בוידאו: ולדימיר ואריק לוברסקי, אביו ואחיו של לוחם דובדבן רונן ז"ל בפתח הדיון.

חשוב לנו לשמור על זכויות יוצרים. תכנים שמקורם לא אותר מתפרסמים בבאזזנט בכפוף לסעיף 27א לחוק זכות יוצרים. במידה ואתם בעל זכות היוצרים, צרו קשר עם באזזנט.
הסיפורים הכי מעניינים
אצלך לפני כולם
חיפוש
מערכת באזזנט עושה מאמצים בכדי לתת קרדיט למקור. אולם יתכנו מקרים שבהם לא הצלחנו לאתרו והשימוש נעשה בהתאם לסעיף 27א לחוק זכויות יוצרים. במידה וחסר לכם קרדיט באתר, פנו אלינו ונעדכן.

בלי פילטרים ובזמן אמת, הצטרפו לערוץ ה-Whatsapp גם מהמחשב!