באזזנט

תמונה – משרד המשפטים

חשש למהומות

צפו בשחזור: הקצין היורה יואשם בגרימת מוות

המחלקה לחקירות שוטרים והפרקליטות הודיעו כי הוחלט לשקול להעמיד לדין את קצין המשטרה שירה בסלומון טקה ז"ל, בעבירה של גרימת מוות ברשלנות, וזאת בכפוף לשימוע שייערך לו - המשפחה זועמת: "אנחנו מרגישים שרצחו אותו היום פעם נוספת" - המשטרה: "אין כל קשר בין מוצאו של המנוח לבין תוצאותיו הקשות של האירוע הטרגי והחריג שחייב בדיקה מעמיקה" - צפו

מהמשטרה נמסר בתגובה להודעת הפרקליטות ומח"ש: "בהמשך להודעת המחלקה לחקירות שוטרים בדבר ההחלטה על הגשת כתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות בכפוף לשימוע – עם קבלת ממצאי החקירה במשטרה ייבחנו כלל החומרים כמקובל. נציין כי מאז האירוע שהתרחש בקריית חיים ביום 30.06.2019, שוהה השוטר בחופשה כפויה, ומזה מספר חודשים הוא מאוים ושמו אסור בפרסום. מחובתנו לזכור כי לכל אזרח ולכל שוטר עומדת חזקת החפות, עד שיוכח אחרת בדין גם באירוע מצער וטרגי זה.

עוד נמסר: "כפי שהבהרנו, אין כל קשר בין מוצאו של המנוח לבין תוצאותיו הקשות של האירוע הטרגי והחריג שחייב בדיקה מעמיקה על ידי המחלקה לחקירות שוטרים, כפי שאמנם נעשה. נציין כי הקשר שמשטרת ישראל בונה ומטפחת בשנים האחרונות עם קהילת יוצאי אתיופיה במגוון צעדים ותהליכים המתבצעים בתוך הארגון ומחוצה לו הוא משמעותי, חשוב וחיוני, ואנו נמשיך במאמצים לקדם תהליך מרכזי וחשוב של שיתוף פעולה ושיח משותף בין הקהילה לבין המשטרה.", נמסר בהודעת המשטרה

בכתב החשדות נטען כי בשעות הערב הגיע קצין המשטרה – שלא היה בתפקיד – לפארק ציבורי בקריית חיים, במסגרת בילוי עם בני משפחתו. באותה עת היו בפארק גם שלושה נערים בגילאי 16-14, אשר נפגשו עם נער אחר, כבן 13.

בצאתם מהפארק סיפרה אשת השוטר לבעלה כי ראתה שהקטין בן ה-13 מוסר לנערים שטר כסף, שמעה אותם משוחחים עימו על תשלום נוסף, תוך איום לכאורה, והדבר עורר את חשדה. השוטר ביקש מאשתו להמתין עם ילדיהם ברחוב, בעוד הוא ניגש חזרה לפארק לבדוק את החשד לפיו הנערים מאיימים לכאורה על הקטין בן ה-13 ונוטלים את כספו.

השוטר ניגש אל הקטין בן ה-13 שעמד בסמוך לנערים, הזדהה כאיש משטרה ושאל אותו על שאירע. הקטין אישר שמסר לנערים שטר בסך 50 ₪. השוטר פנה לנערים, הזדהה בפניהם כאיש משטרה תוך שהוא מציג תעודה משטרתית, והורה לאחד הנערים לרוקן את תכולת כיסיו.

• בשלב זה הצטרף סלומון טקה ז"ל, שהיה כבן 19 בעת האירוע, אל הנערים ושאל את השוטר לזהותו ולפשר מעשיו. השוטר הזדהה שוב כאיש משטרה והציג את התעודה המשטרתית. טקה אמר בתגובה כי התעודה מזויפת. • הנערים וטקה החלו להקניט את השוטר ולקללו ובשלב מסוים, כאשר הבחינו כי הוא נושא אקדח, פנה טקה לשוטר ואמר לו שלא מדובר באקדח אמיתי, תוך שהוא והנערים הולכים אחרי השוטר וממשיכים להקניטו ולקללו.

השוטר, אשר חשש כי האירוע עלול להסלים, החליט לעזוב את הפארק והחל עושה דרכו לרחוב הסמוך. שניים מהנערים וטקה המשיכו ללכת בצמידות אחריו וטקה אף השמיע כלפיו אמירות מאיימות. השוטר התקשר למוקד 100 של המשטרה, הזדהה כאיש משטרה וביקש להזמין ניידת למקום תוך שציין שהוא מאויים.

• בשלב זה הבחין השוטר ברעייתו ושלושת ילדיו ממתינים בקרבת מקום, כ-25 מטרים משם. הוא החליט שלא להמשיך ולהתקרב אליהם, מחשש לשלומם, ונכנס לחניה פתוחה של בית סמוך.

בעודו בחניה, הרימו טקה וחלק מהנערים אבנים. בתגובה, צעק השוטר לעבר הנערים וטקה להשליך מידיהם את האבנים אך הם לא נענו לקריאותיו. טקה ונער נוסף יידו אבנים לעבר השוטר. שתי אבנים פגעו בשכם ימין שלו ובזרוע שמאל, וגרמו לו לחבלות. על פי בדיקות ד.נ.א., אחת האבנים שפגעו בשוטר הייתה אבן שצורתה משולשת, שמימדי צלעותיה 15-8-12 ס"מ לערך.

• בתגובה, פסע השוטר מהחניה אל עבר מרכז הכביש, בעוד שניים מהנערים וטקה עומדים מולו, במרחק של 4-3 מטרים לערך. בשלב זה, שלף השוטר את האקדח, דרך אותו, כיוונו לעבר הנערים וטקה, במטרה להרתיעם, וצעק לעברם להתרחק לאחור.

• מיד לאחר מכן, כיוון את אקדחו אל האספלט, במרכז הכביש, סמוך לשמאלו של טקה ומעט לפניו, וירה יריה אחת.

אירועים אלה התרחשו תוך שניות בודדות. כפי שעולה מחומר הראיות, לרבות מהבדיקה הבליסטית וחוות הדעת של המכון לרפואה משפטית, מדובר בירי של כדור אחד, הקליע פגע באספלט, ובעקבות הפגיעה באספלט התפצל, וליבתו ניתזה היישר מהאספלט אל בית השחי של טקה, חדרה אל גופו וגרמה למותו.

• טקה החל לרוץ חזרה לכיוון הפארק, אך לאחר ריצה של מספר מטרים, התמוטט בעודו מדמם. למרבה הצער, כל המאמצים להצילו עלו בתוהו.

בחינה מדוקדקת של התיק הביאה את מח"ש למסקנה כי קצין המשטרה החשוד גרם ברשלנות למותו של טקה ז"ל, כאשר רשלנותו באה לידי ביטוי בעיקר בכך שביצע ירי לעבר האספלט, ולא הסתפק, לכל היותר, בירי אזהרה באוויר לצורך נטרול הסכנה שבפניה עמד, והכל בניגוד לפקודות המשטרה המחייבות בנושא ולנהלי המשטרה בנוגע לירי, שאינם מתירים ירי לעבר הקרקע, בנסיבות ובאופן בהם פעל החשוד.

• לאחר עריכת השימוע ושקילת כל הטענות שיושמעו, תתקבל החלטה סופית בתיק.

באשר לסוגיית מצלמות האבטחה שהיו באיזור האירוע • חוקרי מח"ש הגיעו לזירת האירוע זמן קצר לאחר הירי ופתחו מיד בחקירת המקרה. במסגרת פעולות החקירה שנעשו בסמוך לאחר האירוע, תושאלו עדים לאירוע ונתפסו מצלמות אבטחה אשר ממוקמות ברחוב בו אירע הירי.
ואולם, בניגוד לפרסומים שונים, לא נמצאה כל מצלמת אבטחה שכוונה במדויק לאזור התרחשות האירוע ותיעדה את רגע הירי – בין היתר כיון שהירי עצמו בוצע בחזית בניין שבנייתו רק נסתיימה והוא טרם אוכלס ***

לפיכך, אין תיעוד של אירוע הירי עצמו, אף לא במצלמות הסמוכות, אלא רק של הרגעים שלפני הירי ולאחריו – ההליכה לעבר זירת הירי והמנוסה לאחר הירי – שתועדו במצלמות של הבתים הסמוכים לזירת הירי עצמה. למען הסר ספק גם נעשתה פניה לעיריית חיפה ונבדקו כל המצלמות הרלוונטיות באזור, אך הבדיקה לא העלתה ממצאים נוספים.

• בסרטון המצורף מוצגת זירת האירוע, והוא כולל התייחסות גם לסוגיית מצלמות האבטחה.

הגיבו והשפיעו
מערכת באזזנט עושה מאמצים בכדי לאתר את מקורות התוכן, אולם יתכנו מקרים שבהם לא הצלחנו לאתר את המקור או שהוא אינו ידוע והתכנים פורסמו בהתאם לסעיף 27א לחוק זכות יוצרים. במידה ואתם בעל זכות היוצרים, אנא פנו אלינו בהקדם עם בקשתכם. תודה על ההבנה.
פיד באזזנט
הסיפורים הכי מעניינים
אצלכם לפני כולם
נקראות עכשיו
הסיפורים הכי מעניינים
אצלכם לפני כולם
הסיפורים הכי מעניינים
אצלך לפני כולם
מערכת באזזנט עושה מאמצים בכדי לתת קרדיט למקור. אולם יתכנו מקרים שבהם לא הצלחנו לאתרו והשימוש נעשה בהתאם לסעיף 27א לחוק זכויות יוצרים. במידה וחסר לכם קרדיט באתר, פנו אלינו ונעדכן.