חייל על כל ארבע משפחות

דרעי: "בשכונות חרדיות בירושלים יותר חולים מבני ברק"

תמונה – צילום: קובי גדעון לע"מ
בדיון בוועדת הקורונה בכנסת, הזהיר שר הפנים אריה דרעי כי בשכונות חרדיות בירושלים ישנם יותר חולי קורונה בבני ברק וכי תתכן הגבלת כניסה ויציאה לשכונות. על המצב בבני ברק: הצבא ידאג למזון ותרופות. ח"כ שלח: בני ברק פרויקט לאומי

בעוד שעיקר מאמצי משרד הבריאות והסיקור התקשורתי מתרכזים בעיר בני ברק ובמגבלות למניעת התפרצות בעיר, שר הפנים אריה דרעי מזהיר כי בשכונות חרדיות בירושלים הנתונים חמורים יותר.

את הדברים אמר שר הפנים בוועדה המיוחדת של הכנסת להתמודדות עם נגיף הקורונה שערכה דיון היום (ראשון) באתגרים במגזר החרדי.

בדיון השתתפו גם בכירים במשרד הבריאות בהובלת המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרטו, מנכ"ל עיריית בני ברק שמואל ליטוב, ומנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן.

על פי נתוני משרד הבריאות, מספר החולים הגבוה ביותר הינו בירושלים עם 1,253 תושבי העיר שנמצאו חולי בנגיף – עלייה של 10% מאז יום שישי האחרון. העיר בני ברק במקום השני עם 1,192. שתי הערים עם מספר חולים גבוה בפער ניכר על פני שאר הערים, כאשר תל אביב עם 363, אשקלון עם 184 ופתח תקווה עם 157.

בערים עם אוכלוסיה חרדית בהמשך הרשימה: בית שמש עם 135 חולים, אלעד 129 ובמודיעין עילית 111.

דרעי העלה כי בירושלים אמנם יחס החולים לאוכלוסייה אינו גבוה, אבל בפילוח פרטני נמצא שרוב החולים הנם מהשכונות החרדיות: "בחלק מהשכונות החרדיות יש מספר חולים אפילו יותר גדול מבני ברק", אמר שר הפנים, "זהו נתון שאנחנו חייבים להתמודד איתו והתחלנו לעבוד על זה".

בדבריו אמר דרעי כי כחלק מהאמצעים נפתח עוד מלון בירושלים עבור החולים מהמגזר החרדי שיתקיים כמו בבני ברק מבחינת מזון וכשרות.

שר הפנים לא שלל את האפשרות לסגר על השכונות החרדיות בירושלים: "נרצה אולי למנוע כניסות ויציאות בשכונות הללו".

הקשישים בבני ברק | חייל על כל ארבע משפחות

שר הפנים סיפר בוועדת הקורונה על החלטות הממשלה להתמודדות עם הנגיף בעיר בני ברק.

לדבריו, הבעייה הייחודית בעיר נעוצה בכך שבני משפחה עם חולי קורונה בבית, עדיין הולכים לקנות מוצרי מזון ובכך ממשיכים את ההידבקות בנגיף: "צריך להביא להם את האוכל והתרופות", אמר דרעי.

לדבריו, למרות הקמת מרכז בבני לברק לבידוד, התושבים לא נענו לקריאה. עוד הוסיף כי ההתנהלות הביורוקרטית עיכבה את העברת השמות של התושבים שאמורים להיכנס בידוד, כמו גם שכל חולה היה צריך אישור של קופת החולים שלו וכדומה.

על האוכלוסייה המבוגרת בעיר בני ברק שנמצאת בסיכון אמר דרעי כי הועלתה אפשרות לפנות את הקשישים במוניות אבל המתנדבים הצליחו לשכנע רק 5% לצאת: "החלטנו שבמקום להוציא אותם, שהצבא יהיה אחראי עליהם. נשים חייל אחד על כל ארבע-חמש משפחות".

שר הפנים אמר כי החיילים יחלקו אוכל לאוכלוסייה הקשישה בעיר בני ברק, וכי בתיאום עם משרד הבריאות, הם יקבלו תרופות שברשות הצבא "וכך נבודד את האוכלוסייה המבוגרת".

לדבריו, ביוזמת הרמטכ"ל אביב כוכבי נקבע שיינתן סיוע אזרחי בכל מה שדרוש, תחת ההנחיות של אלוף פיקוד מרכז רוני נומה שיותר לספקים להיכנס לעיר.

יו"ר הוועדה ח"כ עפר שלח הוסיף כי "בני ברק היא מקרה ייחודי בתוך מדינת ישראל. היחס בין גודל האיום שנפל עליה לבין היכולות שלה הוא בלתי סביר. בני ברק צריכה להיות פרויקט לאומי".

לשאלת חברת הכנסת מיקי חיימוביץ' מכחול-לבן אם הטכנולוגיה של השב"כ לאיכון סלולר לאיתור חולים פועלת גם במגזר החרדי שמחזיק במכשירים 'כשרים', ענה דרעי כי הוא עצמו עם טלפון כשר ועל כן אינו יודע אם זה מתאפשר.

חשוב לנו לשמור על זכויות יוצרים. תכנים שמקורם לא אותר מתפרסמים בבאזזנט בכפוף לסעיף 27א לחוק זכות יוצרים. במידה ואתם בעל זכות היוצרים, צרו קשר עם באזזנט.
הסיפורים הכי מעניינים
אצלך לפני כולם
מערכת באזזנט עושה מאמצים בכדי לתת קרדיט למקור. אולם יתכנו מקרים שבהם לא הצלחנו לאתרו והשימוש נעשה בהתאם לסעיף 27א לחוק זכויות יוצרים. במידה וחסר לכם קרדיט באתר, פנו אלינו ונעדכן.

בלי פילטרים ובזמן אמת, הצטרפו לערוץ ה-Whatsapp גם מהמחשב!