תשלום? לא בטוח

נכנסתם לבידוד? בג"צ קבע: לא תקבלו ימי מחלה אוטומטית

תמונה – דוברות בתי המשפט

נכנסתם לבידוד? החל מספטמבר לא בטוח שתקבלו ימי מחלה

בג"ץ קבע היום (שני): כניסת עובד לבידוד מחשש שנחשף לנגיף הקורונה – לא מזכה את העובד אוטומטית בימי מחלה. ההחלטה תיכנס לתוקף ב-30 בספטמבר השנה. עד לתאריך זה יהיו הממשלה, ההסתדרות והכנסת צריכים להכריע בשאלה מי יישא בעלויות ימי המחלה של העובדים בבידוד במקומות העבודה.

עד היום, בעקבות תעודת המחלה הכוללת שהוציא משרד הבריאות, תעודה עליו הייתה חתומה גם ראש שירותי בריאות הציבור פרופ' סיגל סדצקי, שהתפטרה לא מזמן, מעסיקים ומקומות עבודה היו מי שנשאו בנטל הכלכלי של ימי המחלה ונאלצו לשלם דמי מחלה לעובדים. בעתירה לבג"צ שהגישו המעסיקים, ביקשו כי תקופת הבידוד תיחשב כחל"ת (חופשה ללא תשלום), זאת על מנת שהעלות הכלכלית תיפול על כתפי העובדים.

אפשרות נוספת שהמדינה היא זו שתישא בנטל ותפצה את העובדים על תקופת ימי הבידוד. בפסק הדין, קבעה נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות כי "בפרק הזמן שעד כניסת הוראת הבטלות לתוקפה, תיבחן על ידם השאלה מיהו הגורם שראוי שיישא בנטל הכלכלי הכרוך בשמירה על בריאות הציבור בהקשר זה, וכי ייקבעו הוראות מתאימות לטובת העובדים, המעסיקים והציבור בכללותו".

בנוסף לשופטת חיות, השופט אלכס שטיין כתב בפסק הדין כי "אנו מצויים במצב חירום לאומי חסר תקדים. כולנו דואגים, כולנו נזהרים, וכולנו עוטים את המסכה כדי למנוע הדבקוֹת. בד בבד, אנחנו ממשיכים לדבר באותה שפה ולעשות שימוש באותם עקרונות משפטיים ששימשו אותנו בהצלחה מקדמת דנא".

לדברי שטיין, "במקרה שלפנינו, שפה זו ועקרונות אלה אומרים לנו כי 'חולים סטטיסטיים' השוהים בבידוד מניעתי, בעודם נקיים מתסמיני מחלה ומהנגיף, אינם חולים בשום מחלה אשר שוללת את יכולתם לעבוד; כי אי-כושרם לבצע את עבודתם נכפה עליהם על ידי צו בידוד שלטוני, ולא על ידי מחלה; וכי תעודת המחלה הגורפת, שניתנה בעניינם על ידי ראש שירותי בריאות הציבור, איננה בגדר 'תעודת מחלה' כהגדרתה בתקנות דמי מחלה, שהצגתה מזכה את העובד החולה בדמי מחלה בהתאם לחוק דמי מחלה".

חשוב לנו לשמור על זכויות יוצרים. תכנים שמקורם לא אותר מתפרסמים בבאזזנט בכפוף לסעיף 27א לחוק זכות יוצרים. במידה ואתם בעל זכות היוצרים, צרו קשר עם באזזנט.
הסיפורים הכי מעניינים
אצלך לפני כולם
חיפוש
מערכת באזזנט עושה מאמצים בכדי לתת קרדיט למקור. אולם יתכנו מקרים שבהם לא הצלחנו לאתרו והשימוש נעשה בהתאם לסעיף 27א לחוק זכויות יוצרים. במידה וחסר לכם קרדיט באתר, פנו אלינו ונעדכן.