באזזנט

קרדיט תמונה: נעה סער

מאבד שליטה?

האם יציבות הליכוד מוטלת בספק? נעה סער, סיכום שבועי

השר אמיר אוחנה מתפטר מהכנסת, יו"ר הוקאליציה מיקי זוהר מטיל סנקציות, וח"כ קרעי יוזם הדחות | נעה סער מסכמת שבוע פוליטי סוער

בליכוד מדגמנים פרצופי תשעה באב סיכום שבועי

ח״כ יפעת שאשא ביטון מפונה מהכיסא, אוחנה מתפטר במסגרת הנורווגי, זוהר מתסיס והליכוד מתחיל למרוד. האם אנחנו רואים את סופה של המפלגה היציבה ביותר בעשור האחרון?

חודש אב, החודש הקשה ביותר שידע העם היהודי לא עושה חסד עם הליכוד. על שנאת חינם נחרב בית המקדש השני, האם גם מפלגת הליכוד תיחרב בעקבות השנאה?  כנראה שלא אבל מה שבטוח משבוע לשבוע הקרעים בליכוד רק הולכים וגדלים ונראה כי הערכים אהבת חינם, אחווה ושלום רחוקים מהסיעה.

התפטר במסגרת הנורווגי | השר אמיר אוחנה | צילום: דוברות הכנסת 

יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) נמצא בכותרות בחודש האחרון ולא מסיבות שמחות. זוהר מעורר מחלוקות כתפקיד שומר הסף של הקואליציה וגורר ביקורות חריפות ועימותים בסיעה שאותה מייצג. לאחר ישיבת סיעה מתוחה, צעקות וחילופי דברים בין חברי כנסת ושרים בליכוד על רקע הפרת משמעת קואליציונית, בין היתר בהצבעה על החוק שאוסר טיפולי המרה, יו"ר הקואליציה, מיקי זוהרהודיע על שורה של עונשים למפרי המשמעת: חמישה שרים וחמישה חברי כנסת.

ראשית, האיום כי ידיח את ח"כ יפעת שאשא – ביטון (הליכוד) מתפקידה כיו"ר ועדת הקורונה, בתמיכת ראש הממשלה, מתממש. זוהר העביר לח"כ שאשא – ביטון מכתב ברביעי האחרון, עם העתק ליו"ר סיעת כחול לבן, ח"כ איתן גינזבורג, ולפיו נכתב כי: "בהמשך לישיבת הסיעה, ברצוני להביא לידיעתך כי על רקע התנהלותך והיעדרותך מהצבעות מחייבות במליאה בניגוד לכללי המשמעת הקואליציונית, הוחלט להעביר אותך מתפקידך כיו"ר ועדת הקורונה". כתגובה להדחתה השר אלי כהן (הליכוד) צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "מיקי יקירי. כשאיש קטן מטיל צל ענק זה אומר שהשמש שוקעת. מקווה שתפעל למלא את שליחותך ולאחד את הסיעה".

עימות פנימי בליכוד | ח״כ מיקי זהר | צילום: דוברות הכנסת

שנית, זוהר הטיל סנקציות על שישה ח"כים שפעלו בניגוד למשמעת הקואליציונית. שישה חברי כנסת לא יורשו להגיש הצעות חוק עד סוף המושב הנוכחי: חברי הכנסת יפעת שאשא-ביטון, שלמה קרעי, מיכל שיר, קרן ברק, שרן השכל, עוזי דיין ואבי דיכטר. וגם על השרים זוהר לא פסח: אמיר אוחנה, אלי כהן, ישראל כ"ץ, אופיר אקוניסויואב גלנט פעלו בניגוד למשמעת הקואליציונית ויהיו חייבים בתורנויות שר נוספות במליאה בגלל היעדרות מהצבעות מחייבות במליאה.

בעקבות הסנקציות שזוהר פרסם חבר הכנסת ד"ר שלמה קרעי העביר מכתב בתוך סיעת הליכוד הקורא להדחתו של זוהר מתפקידו כיו"ר סיעת הליכוד, ומכך גם מתפקידו כיו"ר הקואליציה. 12 חברי כנסת חתמו על המכתב, בניסיון גיוס של 7 חתימות נוספות, בשביל שההדחה תצא לפועל, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התערב בבקשה להפסיק את המהלך וח"כ קרעי בתגובה הקפיא את המהלך.  חבר הכנסת מיקי זהר הגיב על הדברים: "לא קיימים 12 ח״כים שחתמו להעברתי מהתפקיד. ברור לכולם שתעשיית הפייק ניוז בתקשורת פועלת נגדי בדיוק כפי שהיא פועלת נגד רה״מ. אני שוב מודה לו על הגיבוי המלא מול יוזמי המהלך בכך שהבהיר להם שמדובר במעשה לא ראוי. אמשיך לפעול למען אזרחי ישראל, תנועת הליכוד ורה״מ ללא חשש וללא מורא".

לסיום החגיגה, השר לביטחון פנים אמיר אוחנה (הליכוד) הצהיר על כוונתו להתפטר מכנסת ישראל, זאת על מנת לאפשר לחבר ליכוד אחר מרשימת המפלגה להיכנס אל המשכן. הצעד של אוחנה נעשה במסגרת החוק הנורווגי. עמית הלוי, ששובץ במקום ה-39 במפלגה, ייכנס במקומו. כמו כן הסנקציות שהטיל יו"ר הקואליציה, מיקי זוהר, על השר אוחנה ככל הנראה יבוטלו.

נעה סער | סטודנטית לתקשורת ומנהל עסקים

כולי תקווה שעם כניסתו של הלוי לכנסת הרוחות בליכוד יירגעו, והמפלגה החזקה ביותר בעשור האחרון תחזור להיות מאוחדת.

תקציב המדינה

המחלוקת העיקרית כעת בקואליציה בין מפלגות הליכוד וכחול לבן היא סביב שאלת תקציב המדינה כלומר, אם התקציב יהיה חדשנתיאו דושנתי. התאריך האחרון להעברת תקציב המדינה לשנת 2020, הוא 24 באוגוסט, אבל הסוגיה לא נראית קרובה לסיום. עם זאת, גורמים פוליטיים בכחול לבן טוענים כי בעקבות החשש שנתניהו ישתמש בוויכוח כסיבה ללכת לבחירות – במפלגה שוקלים לוותר ולהסכים לדרישתו, כלומר: להעביר תקציב חד שנתי בלבד. נזכיר, כי רק לפני מספר ימים אמרו מקורבים לבני גנץ כי בעניין הזה לא יתקפלו, מהטעם: "אם בזה נתקפל – אנחנו גמורים פוליטית סופית".

ניתן לראות את חוסר ההסכמה המהותי בין ההשקפות של מפלגותהליכוד וכחול לבן בא לידי ביטוי. החששות שצצו בעבר לקראת האיחוד בין המפלגות מתגשם כנבואה שמגשימה את עצמה. אין ספק שצריך למנוע כמה שאפשר בחירות בתקופה קשה כמו הקורונה, אך האם בכל מחיר?

הגיבו והשפיעו
פיד באזזנט

המיליונים לדרוקר

לפני 7 שעות

תיעוד ראשוני

לפני 5 ימים
נקראות עכשיו
  LIVE

המיליונים לדרוקר

לפני 7 שעות

תיעוד ראשוני

לפני 5 ימים

נקלט במצלמות

לפני 6 ימים

למרות פגישת בנט-ביידן

לפני 6 ימים

הסיפורים הכי מעניינים
אצלך לפני כולם

מערכת באזזנט עושה מאמצים בכדי לתת קרדיט למקור. אולם יתכנו מקרים שבהם לא הצלחנו לאתרו והשימוש נעשה בהתאם לסעיף 27א לחוק זכויות יוצרים. במידה וחסר לכם קרדיט באתר, פנו אלינו ונעדכן.